Główny Urząd Statystyczny Obszary tematyczne Rynek pracy Bezrobocie rejestrowane Stopa bezrobocia rejestrowanego w latach 1990-2023

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego wydał decyzję wyrażającą zgodę na dokonanie koncentracji – poinformował płocki koncern we wtorek. Wiedziałam, że to niewłaściwe – powiedziała przed sądem Caroline Ellison, odnosząc się do sprawy swojego byłego partnera Sama Bankmana-Frieda, założyciela giełdy FTX oskarżonego o oszustwo i pranie pieniędzy. Potwierdziła, że kierowana przez nią firma Alameda Research przywłaszczyła sobie około 14 miliardów dolarów należących do klientów FTX. Podkreśliła, że najważniejsze decyzje zawsze podejmował Bankman-Fried. – Kazał popełnić mi te przestępstwa – zaznaczyła Ellison. Limity podatkowe na rok 2024 będą niższe niż w 2023 roku.

  • W porównaniu do lipca 2022 roku liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy spadła o 27,8 tys., czyli o 3,4 proc.
  • Osób miesiąc wcześniej.
  • „Trzymając rękę na pulsie” i stale obserwując rynek pracy, biorą oni udział w procesach rekrutacyjnych celem sprawdzenia swoich możliwości – wskazuje ekspert.
  • Stopa bezrobocia w maju 2023 r.
  • Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 2,8 proc.

Dane te okazały się zgodne z naszą prognozą. Wstępne dane resortu pokazują, że pod koniec marca w rachunki pamm – prosty wygląd pasywnego dochodu urzędach pracy zarejestrowanych było niespełna 904 tys. (1,9 proc.) mniej niż przed miesiącem.

Zarejestrowano 102,1 tys. To więcej niż przed miesiącem (o 11,6 proc.), ale mniej niż przed rokiem (o 1,4 proc.) – czytamy. Znaczną część, bo 42,5 proc. Rejestrujących się bezrobotnych, stanowiły osoby zamieszkałe na wsi. Stopa bezrobocia rejestrowanego, podobnie jak przed miesiącem, wyniosła 5,0 proc. I była o 0,2 punktu procentowego niższa niż przed rokiem.

W dobie globalizacji rynku pracy w pewnych sektorach, choćby szeroko pojętym IT, pracownikowi łatwiej znaleźć pracę w innym mieście lub nawet kraju, z innymi realiami płacowymi. Wszystko to sprawia, że pracodawca musi wykazać się sporą elastycznością w odpowiedzi na potrzeby i oczekiwania dobrego, wykwalifikowanego pracownika, jeśli chce zatrzymać go na dłużej. Elastyczność – oto tegoroczne słowo klucz na rynku pracy. Pracownicy również będą musieli wykazać się tą cechą we współpracy, gdyż coraz większa liczba firm będzie przechodzić na zatrudnienie osób tylko w przypadku większego zapotrzebowania podyktowanego sezonowością i nagłymi zamówieniami. Ponadto z najnowszych danych wynika, że wśród bezrobotnych zarejestrowanych w końcu lipca br.

Przemysł w Polsce – mamy nowe dane PMI! Jak reaguje kurs polskiego złotego (PLN)?

“Złoty pozostaje najlepiej radzącą sobie walutą tej części Europy” – zwracają uwagę. Urząd zwrócił uwagę, że w skali roku w większości województw natężenie bezrobocia zmniejszyło się. W największym stopniu w województwach lubelskim – o 0,5 punktu procentowego oraz w podkarpackim – o 0,4 punktu procentowego. Zgodnie z danymi GUS w sierpniu bezrobocie w Polsce wyniosło równe 5 proc.

Z drugiej strony w minionym miesiącu do urzędów pracy zgłoszono 91 tys. Ofert zatrudnienia, o 1,5 proc. Więcej niż przed rokiem. Polska zanotowała trzeci najniższy wskaźnik bezrobocia — po Czechach (2,5 proc.) i Malcie (2,7 proc.). Średnia w strefie euro wyniosła 6,4 proc., to odczyt zgodny z prognozami.

“Teoria kotwicy” pojawia się obecnie najczęściej w analizach przyczyn uszkodzenia gazociągu między Finlandią a Estonią. Zarejestrowany niewielki wstrząs sejsmiczny mógł być wywołany uderzeniem kotwicy dużego statku handlowego, który przystanął w czasie sztormu na środku Zatoki Fińskiej – podało w środę radio Yle. Naprawa gazociągu Balticconnector łączącego Finlandię z Estonią zajmie co najmniej pięć miesięcy. Czy te prognozy okażą się trafne? Czas pokaże, jak kształtować się będzie sytuacja na rynku pracy w Polsce w nadchodzących miesiącach. “Spowolnienie sprawia jednak, że osobom wchodzącym na rynek jest trudniej rozpocząć karierę. Liczba osób bezrobotnych poniżej 30 r. życia jest podobna do 2022 r.” – podkreślili.

I była stabilna w porównaniu z lipcem, w strefie euro było to 13,8 proc. W porównaniu z 13,9 proc. W porównaniu z lipcem 2023 r. Bezrobocie wśród młodzieży spadło o 10 tys. Z kolei rok do roku spadki to odpowiednio 141 tys.

O tyle wzrośnie też wysokość składek ZUS dla firm. Pracowników oczekuje od firm dodatkowego ubezpieczenia obejmującego opiekę psychiatry lub psychologa – wynika z raportu z badania projekt zarządzania zaufaniem grupy mmcis lub forex dla leniwych przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden. Jednocześnie tylko 14 proc. Pracodawców deklaruje podejmowanie działań wspierających zdrowie psychiczne pracowników.

Są nowe dane o bezrobociu w Polsce

Te osoby, które tutaj w Polsce pracują, otrzymują świadczenia na swoje dzieci. System wypłaty tych świadczeń jest bardzo uszczelniony, to są systemy informatyczne powiązane również z tym, czy osoba wyjeżdża z Polski. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Straż Graniczna, to są powiązane systemy i niepotrzebnie wprowadza się taką negatywną narrację – tłumaczyła Maląg. “Niewielki wzrost stopy bezrobocia notowano natomiast w województwach opolskim i warmińsko–mazurskim (po 0,2 p.proc) oraz wielkopolskim (o 0,1 p.proc). W województwie pomorskim stopa bezrobocia pozostała na poziomie sprzed roku” – dodano. GUS wskazał, że w końcu lipca br. Zadeklarowano mniejszą niż przed miesiącem oraz niż przed rokiem liczbę zwolnień grupowych.

Przejęcie władzy w Polsce przez opozycję może umocnić złotego

“Spodziewamy się niewielkiego wzrostu bezrobocia w I kwartale 2023. Firmy dalej raportują niedobory pracowników, a niewielka ich liczba planuje redukcję zatrudnienia” – szacuje PIE. Według PIE, w kolejnych miesiącach stopa bezrobocia przestanie spadać w związku z pogarszającą się koniunkturą. Według danych resortu pracodawcy zgłosili w maju do urzędów pracy
92,9 tys. Wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Więcej niż w kwietniu 2023 r.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w maju br. I było o 0,4% wyższe niż przed rokiem (wobec wzrostu o 0,4% w kwietniu br. oraz o 2,4% how do i invest in oil direct and indirect options w maju ub. roku). Przewidywane są też wahania poziomu bezrobocia w przyszłym roku. Na początku 2024 roku stopa bezrobocia może wzrosnąć do 5,5 proc.

Morawiecki zapowiada kontynuację „wielkiego programu tworzenia miejsc pracy” w miasteczkach i wsiach

I spadła liczba osób bezrobotnych o 5 tys., czyli niespełna 800 tys. To pokazuje, że sytuacja jest stabilna – powiedziała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej, przypominając, że przed dekadą liczba osób bezrobotnych przekraczała 2 mln. Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lipcu 810,2 tys. Rejestracja nowych bezrobotnych w urzędach pracy była niższa niż przed rokiem, a także zmniejszyła się liczba osób usuwanych z rejestru. Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec sierpnia była zbliżona do wcześniejszych miesięcy i nadal niższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Według wyników badania popytu na pracę w drugim kwartale tego roku, powstało mniej nowych miejsc pracy niż w tym samym okresie ubiegłego roku, również odnotowano mniejszą liczbę likwidowanych stanowisk, podał GUS.

Rośnie liczba firm IT, ale zleceń z zagranicy jest mniej, więc spadają zarobki

Proc., a w zestawieniu z końcem maja 2022 r. W UE bezrobotnych było 2,687 mln młodych osób (poniżej 25 roku życia), z czego 2,194 mln w strefie euro. Stopa bezrobocia wśród młodych osób w UE wyniosła 14,0 proc.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej również szacowało, że stopa bezrobocia w lipcu wyniesie 5,0 proc. Konsensus rynkowy też wskazywał, że w lipcu stopa bezrobocia pozostanie na poziomie 5,0 proc. Stopa bezrobocia wynosząc w końcu sierpnia 5,0% była taka sama jak miesiąc wcześniej. Jednocześnie okazała się być ona o 0,2 pkt proc. Niższa niż przed rokiem, co jest wynikiem takim jak w lipcu. Poziom stopy bezrobocia w sierpniu był zgodny z medianą prognoz rynkowych i naszą prognozą.

Bezpieczeństwo pracowników to fundament każdego przedsiębiorstwa. Wprowadzenie skutecznego programu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy przekłada się nie tylko na zdrowie i życie pracowników, ale także na efektywność firmy oraz jej reputację na rynku. Dlatego też, coraz więcej organizacji decyduje się na inwestycję w rozwinięte strategie bezpieczeństwa.

Najniższe bezrobocie w maju br. Zanotowano w Wielkopolsce (3 proc.). Skarbówka przypuściła masowe kontrole na informatyków na etatach i mających własną działalność gospodarczą.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *